Warsztaty dla szkół
Wieczór lub czas niepogody spędzić możemy na warsztatach ekologicznych. Zagadnienia związane z wodą, produkcją energii, zmianami klimatu, ochroną przed smogiem, gospodarką odpadami, ekosystemami Ziemi, parkami narodowymi, chronionymi gatunkami przedstawi w czasie prezentacji profesjonalny ekolog. Uczestnicy otrzymają też karty pracy bądź zadania do rozwiązania w oparciu o zdobytą wiedzę. Poziom warsztatów każdorazowo dostosowany jest do poziomu nauczania, a szczegółowy temat warsztatów uzgodnić można wcześniej z prowadzącym, tak by temat maksymalnie wpisywał się w program nauczania oraz uzupełniał treści przekazywane w szkole. Warsztaty mogą też być poświęcone „świętom” z kalendarza ekologicznego – np. dzień drzewa, dzień jeża, dzień pszczół, dzień ochrony środowiska itp.
- Czas trwania : 1,5-2 godz.
- Prowadzi: ekolog-przyrodnik
O tym, jak orientować się w terenie, jak wyznaczać kierunki świata, czym jest mapa i jak ją czytać oraz umiejętnie z niej korzystać, uczniowie dowiedzą się w czasie zajęć kartograficznych. To nie tylko prelekcja, ale i zabawa w oparciu o prawdziwe mapy i przydzielone zadania – czy na pewno wszystkim uda się dotrzeć do celu?
- Czas trwania: 1,5-2 godz.
- Prowadzi: przewodnik górski
O tym, czym są góry, opowiedzą nasi przewodnicy – górołazi. To nie tylko prelekcja o górach – tych małych i tych całkiem sporych, ale także historie oparte o własne doświadczenie o tym, jak się w górach poruszać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych oraz jak zacząć swą własną przygodę z górami. Wiadomo przecież, że każdy ma swój Everest!
- Czas trwania: 1,5-2 godziny
- Prowadzi: przewodnik górski
Wycieczka do lasu może być jednocześnie praktyczną nauką przyrody. Wędrując przez lasy otaczające Srebrną Górę, będziemy poznawać zbiorowiska leśne wraz z tworzącymi je drzewami, nasłuchiwać dźwięków natury i wypatrywać śladów obecności zwierząt, przyglądać się organizmom wielkim i całkiem maleńkim. W czasie warsztatów uczniowie mogą rozwiązywać karty pracy, ułatwiające przyswajanie przekazywanej wiedzy.
Na życzenie warsztaty mogą się odbyć również w formie wycieczki terenowej do jednego z pobliskich obszarów przyrodniczo cennych (np. Park Narodowy Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Książański Park Krajobrazowy, rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem), połączonej ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych regionu.
- Czas trwania: 3-6 godzin
- Prowadzi: przyrodnik lub przewodnik górski
Srebrna Góra to świetna baza wypadowa do licznych w okolicy atrakcji turystycznych. W czasie całodziennej wycieczki zdobywać możemy górskie szczyty (Szczeliniec Wielki, Śnieżnik, Wielka Sowa i inne), odpoczywać w uzdrowiskach (Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Szczawno-Zdrój), schodzić pod ziemię (kopalnia złota w Złotym Stoku, kopalnia węgla w Nowej Rudzie, kopalnia chryzoprazu w Szklarach, podziemia kompleksu Riese), zwiedzać zamki (Książ, Grodno), odwiedzić naszych czeskich sąsiadów (Skalne Miasta w Adršpachu lub Teplicach, Broumovské Stěny) czy ot tak wędrować po Sudetach pod okiem doświadczonego przewodnika. Dla każdego znajdziemy ciekawą trasę!
- Czas trwania: 6-8 godzin
- Prowadzi: przewodnik sudecki
Planujesz przyjazd w Sudety?
Zamów wycieczkę lub warsztat dla swojej grupy! Zapraszamy do kontaktu!